Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων

Κάντε κλικ για να δείτε φωτογραφίες από τα Εργαστήρια Βρεφοκομίας

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί ως βοηθητικό προσωπικό, σε βρεφικούς και παιδικούς σταθμούς, σε μαιευτικές κλινικές, κατασκηνώσεις, κέντρα οικογενειακού προγραμματισμού, και ως ελεύθερος επαγγελματίας αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι.

ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ:

Στον Τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας (Β΄ τάξη ΕΠΑΛ) τα μαθήματα που διδάσκονται είναι τα ακόλουθα:

Ανατομία-Φυσιολογία I, Πρώτες Βοήθειες, Υγεία και Διατροφή, Διαπροσωπικές Σχέσεις, Εργασιακό Περιβάλλον Τομέα, Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία I, Νοσηλευτική I.

ΒΟΗΘΟΣ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΩΝ

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων των ΕΠΑ.Λ έχουν αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες

1. που τους δίνουν τη δυνατότητα να εργαστούν σε κέντρα προσχολικής αγωγής (Βρεφονηπιακούς σταθμούς)
  2. ή σε κέντρα Ειδικής Αγωγής που φιλοξενούν βρέφη και νήπια ηλικίας 0-4 ετών, ιδιωτικού ή δημόσιου φορέα.
  3. Συνεργάζονται με τις/τους υπεύθυνες/-ους παιδαγωγούς προσχολικής ηλικίας, νηπιαγωγούς ή ειδικούς παιδαγωγούς. Επίσης μ
  4. Μπορούν να εργαστούν ως βοηθητικό προσωπικό στην Ειδική Αγωγή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
  5. Ακόμη μπορούν να εργαστούν σε Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών,
  6. Παιδότοπους,
  7. Κατασκηνώσεις,
  8. Μαιευτικές κλινικές,
  9. ως ελεύθεροι επαγγελματίες αναλαμβάνοντας τη φροντίδα βρεφών και παιδιών στο σπίτι.

Οι γενικές δεξιότητες της/του αποφοίτου της εν λόγω ειδικότητας είναι:

Υπευθυνότητα, Οργανωτικότητα και Διαχείριση χρόνου,

Επικοινωνία και Διαχείριση ανθρώπινων σχέσεων

Ομαδικότητα, Πνεύμα συνεργασίας

Κριτική ικανότητα, Επίλυση προβλημάτων και Ευελιξία

Δημιουργικότητα

Υπομονή

Ενσυναίσθηση.

Στην ειδικότητα Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων (Γ΄ τάξη ΕΠΑ.Λ)  τα διδασκόμενα μαθήματα είναι τα παρακάτω:

Ανατομία-Φυσιολογία ΙI, Υγιεινή, Στοιχεία Γενικής και Εξελικτικής Ψυχολογίας, Δημιουργική Απασχόληση στην Προσχολική Ηλικία II, Λογοτεχνία Προσχολικής Ηλικίας, Παιδαγωγικό Περιβάλλον Βρεφονηπιακού Σταθμού, Αγωγή Βρέφους και Νηπίου, Μουσικοκινητική Αγωγή.

Τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα της ειδικότητας είναι  Ανατομία και  Yγιεινή.